Preacinstirea Maicii Domnului – diferenţe interconfesionale
În data de 17 octombrie în incinta Bibliotecii Seminarului Liceal de Teologie Ortodoxă a avut loc seminarul: „Preacinstirea Maicii Domnului – diferenţe interconfesionale”.
Seminarul s-a desfăşurat în conformitate cu programul analitic al instituţiei şi a avut drept scop familiarizarea seminariştilor cu diferenţele interconfesionale în privinţa cinstirii Maicii Domnului, pe care o cîntăm la fiecare Sfîntă Liturghie ca fiind „mai cinstită decît Heruvimii şi mai slăvită fără de asemănare decît Serafimii”.
Preoţii-profesori Ioan Uglea, Victor Ceresău şi Dorin Rusu au coordonat seminariştii în pezentările acestora, care s-au referit la următoarele aspecte: „Preacinstirea Maicii Domnului în cultul ortodox”, „Dogme romano-catolice cu privire la cinstirea Maica Domnului” şi „Poziţia cultelor protestante faţă de Maica Domnului”.